На какво се дължи разпространеното мнение, че на хората с по-привлекателна външност, им е по-лесно (във всяка област на живота) и доколко е вярно това, според теб и психологията?
В редица проведени международни изследвания е абсолютно потвърдена закономерността, че когато не познават хората, изследваните лица отдават предпочитание в избора си на красивите хора. Тук не става въпрос за сексуално привличане. Без значение на пола, ако разглеждат снимки на непознати лица, хората споделят, че биха избрали за партньор в работата или колега по-привлекателните лица от случайно подредени снимки. Наистина външният вид прави първото впечатление. Красотата и най-вече хармоничността в чертите и фигурата са тези, които печелят позитивно отношение и внимание. Вероятно това е подсъзнателно приемане, че това са здрави и способни хора, щом изглеждат добре и отвън.
Жените като че ли са по-склонни от мъжете да обръщат внимание на външността си и да се „впрягат“ около външността си дори и когато става дума за сфери, в които би трябвало други умения да са водещи, като професията (разбира се, изключваме фотомодели, актьори и др.)
Това се дължи до голяма степен на стереотипите, в които живеем, защото ние наистина живеем в тях, не само търпим влиянието им. За щастие в последно време все повече мъже открито заявяват грижата за външния си вид, което е особено положителна тенденция. Що се отнася до жените, те са до голяма степен ощетени, защото поддържането на добра външност не е само въпрос на лично желание – тогава е удоволствие. В много случаи обаче самата среда, в която се движи жената, има строги изисквания и поставя такава необходимост.
Красивите хора винаги се забелязват по-лесно, но доколко това им носи успехи в кариерата?
Успехът е единствено на етапа първи впечатления. Красотата е нож с две остриета. След печеленето на първите одобрителни погледи на красивите жени предстои голямо изпитание – да се преборят, за да бъдат забелязани и останалите им качества. А в някои случаи това наистина прераства в борба.
Като че ли красивите хора, особено жените, не вдъхват доверие и ако привлекателността им е много силна това не може ли да е пречка пред заемането им на по-отговорни постове?
Пречка не може да бъде сама по себе си, а единствено косвено – защото жената полага повече усилия да докаже, че е и умна. Тук много голямо значение има и стайлингът на жената. Една крещяща и провокативна длъжност трудно кореспондира с желанието за кариерно развитие. Красивата и умна жена умело и с финес съчетава вътрешната и външна красота. Тя не парадира с екстравагантност, а успява да покаже красотата си по по-завоалиран и изтънчен начин.
Доколко е опасно да се подчертава (с дрехи, грим…) красотата на работното място?
Всичко е въпрос на умереност. Имаме специален курс по стайлинг, който дава насоки в избора и намирането на своята индивидуалност. Гримът и облеклото на работното място и в свободното време са две коренно различни неща. Това не означава да се ограничаваме, а да боравим умело с ресурсите на природата, козметиката и модата.
Има ли значение за красивите жени и професионалния им просперитет дали шефът им е мъж или жена?
Как да превърнем красотата в коз?
Красотата винаги е коз, ако не залагаме само и единствено на нея. За една умна жена, добър професионалист, няма значение половата принадлежност на началника. Тя не би оставила красотата да работи срещу нея, а само в нейна полза.
И как, ако не се чувстваме достатъчно привлекателни това би ни попречило в работата?
Усещането на жената за себе си като за непривлекателна автоматично смачква самочувствието й. Външният вид е нашата визитна картичка. Няма съвършени хора, както и няма такива, които са изцяло непривлекателни. Едно от уменията за просперитет е полагането на грижи за собствения имидж. За всяка фигура има подходящи дрехи и за всяко лице – подходяща прическа. в наши ръце е изцяло умението да се загрозим или разкрасим. Изборът на неподходяща визия може да превърне красавицата в звяр, а подходящият стайлинг – грозното патенце в красавица.
Как да балансираме външен вид и реални умения и знания за работа?
Тук няма място за колебания – на работното място важни са знанията, професионализма и чак след това поддържаният външен вид. Работният етикет изисква дрехите да бъдат по-строги и в умерени тонове, да не разголват плът и въпреки това да даряват жената с необходимата доза самочувствие. Това се отнася и до размера на бижутата и грима.
Как се отразява осезаемата привлекателност на отношенията с другите колеги?
Красотата и тук е важна само в началото. Общувайки с хората, установяваме колко „студени“ красавици има. затова външният вид е само първоначално определящ. хората много бързо се ориентират към другите по-важни личностови качества в комуникацията си.